کد خبر : 3944

تاریخ انتشار : ۲۱ , خرداد, ۱۳۹۸ :: ساعت ۴:۲۳

معاون علمی و فناوری رییس جمهور:پژوهش با پول دولت محصول ندارد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه فرهنگ نفتی و بچه پولداری، خطرناک است، گفت: اگر می‌خواهیم از پژوهش محصولی بدست آوریم نباید از پول دولتی استفاده کنیم.

سورنا ستاری در شورای اقتصاد مقاومتی خوزستان با بیان اینکه ایران کشوری پولدار است، اظهار کرد: در تاریخ چند هزار ساله ایران هیچگاه به اندازه امروز در بحث آموزش و پژوهش هزینه نشده است. بودجه کشور بر سه پایه دفاع، آموزش و بهداشت قرار دارد و در این زمینه هیچگاه به اندازه امروز در بحث آموزش هزینه نکرده‌ایم.

وی افزود: اینکه چرا در کشور علی رغم این حجم از هزینه‌کرد در بحث آموزش اما اشخاص سرآمدی مانند ابوعلی سینا به وجود نیامده‌اند به دلیل آن است که این مساله نیازمند یک اکوسیستم و محیط است. پول برای این محیط موثر است اما قطعا در جایگاه پنجم یا ششم اثرگذاری است و عوامل مهمتری از پول بر روی این اکوسیستم اثرگذار خواهند بود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به اینکه کیفیت پول نیز در محیط رشد افراد اثرگذار است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم از پژوهش محصولی بدست آوریم نباید از پول دولتی استفاده کنیم. پژوهش زمانی محصول می‌دهد که بخش قابل تجهی از بودجه آن توسط بخش خصوصی تامین شود. در این زمینه هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که بیش از یک یا ۱٫۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در بخش پژوهش هزینه کند.

ستاری عنوان کرد: اگر تصور می‌شود که می‌توان از پژوهشی که بودجه آن به صورت ۱۰۰درصدی توسط دولت تامین می شود، محصولی بدست آورد قطعا این تصور اشتباه است. در این زمینه زمانی موفق خواهیم بود که بخش قابل توجهی از هزینه‌های پژوهشی کشور توسط بخش خصوصی تامین شود.

وی در خصوص عملکرد پارک‌های فناوری ادامه داد: پارک های موفق کشور، پارک‌هایی هستند که نسبت هزینه‌کرد بخش خصوصی به دولتی در آنها ۸ به یک است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه نفت چیز خوبی است، گفت: آنچه که خطرناک است فرهنگ نفتی و فرهنگ بچه پولداری است که به واسطه وجود نفت برای ما ممکن است اتفاق بیافتد. اگر می‌خواهیم استعدادها را در درون کشور حفظ کنیم باید از این فرهنگ دوری کنیم و یک محیط را برای رشد استعدادها فراهم کنیم.

ستاری با اشاره به اینکه در فرهنگ نفتی هر پیشرفتی با پول اتفاق می‌افتد، گفت: اینکه برخی از جوانان به فکر خروج از کشور هستند فقط مساله مالی و پول نیست بلکه آن ها احساس می‌کنند که وقتشان در کشور تلف می شود و محیط برای آن ها فراهم نیست.

وی با بیان اینکه ابتدا باید مفهوم توسعه را در استان خوزستان تعریف کنیم، عنوان کرد: اینکه فکر می کنیم اشتغال و نوآوری با پول به وجود می‌آیند صحیح نیست و همه این مسایل به دلیل وجود فرهنگ نفتی در درون کشور و استان خوزستان است. زمانی می‌توانیم در خوزستان اقتصاد دانش بنیان داشته باشیم که همه مسولان بخواهند اقتصادی جدا از نفت داشته باشند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: آنچه که باعث رشد و توسعه یک استان می‌شود، ظرفیت‌های بومی آن استان است و ما نیز بر روی این ظرفیت‌های بومی برای رشد و توسعه تاکید داریم. اقتصاد دانش بنیان بر پایه این ظرفیت‌های بومی شکل می‌گیرد و رشد می‌کند و باید به این ظرفیت‌ها توجه ویژه کرد.

ستاری با بیان اینکه باید زاویه حرکت را در بسیاری از موضوعات تغییر دهیم، گفت: بسیار خوشحال هستم که همه به دنبال این مساله هستند و اگر همه بخواهند قطعا شرایط بهبود پیدا می‌کند و مسایل حل خواهد شد. همدلی از هر چیزی مهمتر است و باید به آن توجه کرد. در خوزستان باید به کارآفرینی توجه و محیط برای شخص کارآفرین مهیا شود تا آن شخص بتواند به تولید شغل بپردازد.

وی با اشاره به نقش توسعه‌ای دانشگاه در جوامع ادامه داد: دانشگاهی که نتواند کوچه کنار خود را درست کند، قطعا نمی تواند در جامعه اثرگذار باشد و مشکلات آن جامعه را حل کند. در داخل مدل‌های موفقی از نقش دانشگاه و شتاب دهنده‌های کسب و کار داریم که نیاز است از تجریبات موفق آن‌ها استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سیزده =

Translate »