کد خبر : 3790

تاریخ انتشار : ۲۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۸ :: ساعت ۲۱:۰۲

مشروح سخنان استاندار خوزستان در خصوص مدیریت بحران سیل در گفتگو با شبکه دوم سیما

 

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری خوزستان به نقل از استانداری خوزستان غلامرضا شریعتی در گفت و گو با شبکه دو سیما در خصوص آخرین وضعیت بحران سیل در این استان توضیح داد: خوشبختانه شرایط روز به روز در حال بهتر شدن است. در حوضه کارون و دز آب فروکش کرده و عمده روستاییان به منازل خود برگشته اند. در پایین دست اهواز نیز آب از روستاها تخلیه شده اما برخی روستاها در محاصره آب هستند که طی روزهای آینده از این وضعیت خارج خواهند شد.

استاندار خوزستان افزود: مقدار آبی که از هورالعظیم به خرمشهر برگشت خورده بود با هماهنگی با عراق و هدایت آب به بخش عراقی تالاب تهدید آبگرفتگی خرمشهر برطرف شد.
رئیس ستاد مدیریت بحران استان ادامه داد: در حوضه کرخه میزان جریان اب را کاهش دادیم و اکثر روستاها از آبگرفتگی خارج شدند و روستاییان به منازل خود برگشته اند.
شریعتی تصریح کرد: کمپهای رسمی و غیر رسمی برای اسکان سیل زدگان داریم. ساکنین کمپهای غیررسمی به علت داشتن احشام زیاد امکان اسکان در کمپ های رسمی نداشتند و عمدتا در جنگل های خسرج مستقر شدند و ما به آنها مراجعه کردیم تا امکانات اولیه را برای آنها فراهم کنیم. کمپهای رسمی نیز شامل سالن های ورزشی، مدارس، و مراکز اسکان راهیان نور بود.
استاندار خوزستان اظهار داشت: شرایط در کمپ های غیر رسمی بهبود یافته و امکاناتی مانند آبرسانی، برق، سرویس بهداشتی و حمام تدارک داده شد و پکیج های لازم توزیع شد.
شریعتی عنوان کرد: نرم افزاری از اطلاعات ساکنان کمپها با ثبت دقیق جزئیات برای تامین و رسیدگی به نیازهایشان همراه با صدور کارت برای ساکنین این کمپها تهیه نمودیم.
استاندار خوزستان در خصوص حضور مقامات بین المللی در جریان سیل خوزستان توضیح داد: فدراسیون بین المللی صلیب سرخ که نهادی جدا از نهاد کمیته بین المللی صلیب سرخ است برای بلایای طبیعی ست در حالیکه کمیته بین المللی صلیب سرخ ویژه مسائل جنگیست و نهضت بین المللی صلیب سرخ نیز جمع کمیته و فدراسیون است.
گروهی که آمدند و ارزیابی داشتند فدراسیون بین المللی صلیب سرخ بودند.
رئیس ستاد مدیریت بحران خوزستان اضافه کرد: سیل در خوزستان مساله ای ملی و حتی بین المللی بود. بدخواهان ایران هم برای ایجاد نفاق میان مردم و مسئولان تمام توان رسانه ای خود را بسیج نمودند. وقتی به نقل از مسوولان بین المللی هلال احمر و صلیب سرخ اعلام شد که بیش از میزان مشخص شده در پروتکل ها امکانات و خدمات برای سیل زدگان تدارک و ارائه شده است مبتنی بر شواهد و مدارک متقن است و این به آن معنی ست که عملکرد مردم و مسئولان از منظر استانداردهای بین المللی قابل قبول بوده است اما این حرف به این معنی نیست که ما در عملکرد خود ضعف نداشتیم با این حال واقعیت این ست که عملکرد مردم مسوولان و نیروهای نظامی اتحادی فراگیر تشکیل داد که به نوبه خود اتفاقی مهم بود.
شریعتی خاطرنشان کرد: سیل در خوزستان هنوز تمام نشده و اجازه نمیدهیم مشکلات مردم فراموش شود و در کنارشان هستیم اما باید مراقبت کنیم در دام ناامیدی و یا تخریب یکدیگر و فرسایش اعتماد مردم نیوفتیم.
وی اظهار داشت: در جریان این سیل بدخواهان ایران و در راس آن رییس جمهور آمریکا در ابتدا اجازه ارسال کمک های بشردوستانه را ندادند و این مردم و مسئولان بودند که در مبارزه ای نابرابر با سیلی که می‌توانست خسارت های چند برابری وارد نماید ایستادگی کردند.
این سیل در شرایطی رخ داد که کشور در سخت ترین شرایط بود و جنگ اقتصادی و روانی توسط دشمنان عهدشکن علیه مردم در جریان بود.
استاندار خوزستان ادامه داد: در این میان برخی تلاش کردند اعتماد مردم، امید اجتماعی همبستگی قومی و همبستگی مردم و مسئولان را مخدوش نمایند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه سیل مهربانی مردم ایران و حضور تمام قد مسوولان کشور و فرماندهان نظامی باعث شد همبستگی ملی و قومی و سرمایه اجتماعی و امید مردم ارتقا یابد.
شریعتی تصریح کرد: در خصوص گندم ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی استان را آب فرا گرفت و خسارت قابل‌ملاحظه‌ای وارد شد اما در برخی زمین ها با تلاش کشاورزان برداشت انجام شد و تاکنون میزان خرید گندم ما به یک میلیون و ۳۴۰ هزار تن رسیده است که مانند خرید سال گذشته است و پیش بینی می کنیم که این میزان به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم برسد.
استاندار خوزستان گفت: میزان بهره‌وری و تولید در هر هکتار در استان بالا رفته است و در منطقه رامشیر ۳۵ درصد تن در هکتار میزان بهره وری ما بالا رفته است و در زمینه تولید گندم نگرانی وجود نداره و خودکفایی گندم را همچنان حفظ خواهیم کرد.
وی ادامه داد: در خصوص نیشکر نیز اکنون کارون آسیب جدی ندیده، نیشکر هفت تپه نیز اگرچه تولید کمی داشته اما آسیب جدی ندیده است. نیشکر های هفتگانه سلمان و دهخدا آسیب جدی دیده اند و اگر چه با این وجود نی های نیشکر را برداشت می کنیم و از ملاس و باگاس برای صنایع جانبی استفاده می کنیم.
شریعتی افزود: سایر نیشکر ها فارابی، امیرکبیر و شرایط خیلی بدی ندارند اما امام خمینی اندازه زیادی آسیب دیده و امیدواریم با کشت چغندر که در استان بتوانیم خسارت نیشکر را جبران کرده باشیم.
وی در خصوص پرداخت خسارت ها توضیح داد: در خوزستان پرداخت خسارتی از سال ۹۸ نداشتیم
خسارت بهمن ۹۷ پرداخت شده هم زمان درگیر سیل بودیم و درو کردن گندم را آغاز کردیم .امید است باتوجه به‌ مصوبات اخیر هیات دولت خسارت ها را به زودی پرداخت کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یک =

Translate »